^Wróć na górę

Witamy na stronie widokikostrzyna.pl!

widokiKiedy kilka lat temu rozpocząłem kolekcjonowanie powojennych widokówek nawet nie podejrzewałem, że jest ich tak wiele... Wkrótce odkryłem, że większość z nich posiada kilka wydań gdy nawiązałem kontakt z Piotrem Spychałą z Poznania, który był wydawcą katalogu widokówek dla województwa gorzowskiego i zielonogórskiego. Piotr okazał się niesamowitym człowiekiem, który pozwolił mi się odnaleźć w skomplikowanym świecie powojennych "małych kartonowych okruchów historii" jak sam je nazywa. I jedno trzeba przyznać - jak żadne inne medium właśnie widokówki ukazują nasze miasto w zwierciadle minionej epoki - szare, nijakie, bez wyrazu a jednak... piękne! Dlatego też zdecydowaliśmy się, wspólnie z Piotrem, na wydanie katalogu "Kostrzyńskie widoki - miasto na pocztówkach z okresu PRL" oraz uruchomienie pierwszej wersji serwisu.

Szybko okazało się, że za niemal każdą widokówką kryje się historia - a to fotograf prosił o "ustawkę", a to ujęcie pokazuje miejsce, którego trudno by szukać współcześnie. Równie szybko rosła nasza wspólna kolekcja a wspierać zaczęli nas lokalni kolekcjonerzy. Wspomniany katalog został wydany w roku 2011 a do dzisiaj udało się zidentyfikować i opisać kilka wyjątkowych egzemplarzy tam nie ujętych. Swoje spektrum poszukiwań poszerzyliśmy także o widokówki wydane po roku 1989, czyli roku kiedy wyszła ostatnia znana widokówka z wizerunkiem Kostrzyna wydana przez KAW. Strona internetowa okazała się tutaj niezwykle pomocna - mogliśmy na bieżąco aktualizować swoją wiedzę dzieląc się nią z innymi. Wtedy też zrodził się pomysł, aby obok katalogu powstał dział opisujący historie skrywające się za widokówkami. Dodatkowo pozwoliło to na popularyzację historii naszego miasta, a wsparcia udzielili nam: znakomity fotograf Tomasz Kulik, przedwojenny mieszkaniec miasta Klaus Thiel oraz doskonale zorientowany w historii miasta Berlińczyk Frank Lammers. Tak narodził się projekt widokikostrzyna.pl

Od lipca 2015 roku strona przeszła metamorfozę i efekty tych zmian można już podziwiać. Na początek będę się starał umieścić skatalogowane wersje wszystkich powojennych widokówek na łamach serwisu i umieścić swoistą instrukcję odczytywania kodów "pod znaczkiem". Pod koniec 2015 roku skatalogowane w ten sposób zostały już zbiory RUCH, KAW i PTTK. Do połowy roku 2016 będę się starał umieścić wszytskie widokówki wyadane przez Urząd Miasta w Kostrzynie nad Odrą.

Copyright © 2013. WidokiKostrzyna - Kostrzyn nad Odrą na powojennych widokówkach  Rights Reserved.